آبمیوه و کنسانتره

در این مقاله قصد داریم فرآیند تولید آبمیوه و کنسانتره (Concentrate) را شرح دهیم. در لهستان ، همه ساله، بخش عظیمی از میوه مزارع صادر می شود و بخش باقیمانده نیز به صورت غیر فرآوری شده فروخته می شود یا از آن به عنوان ماده اولیه برای تولید آب میوه و کنسانتره استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر در مورد فرایند تولید کنسانتره به بخش بلاگ در وبسایت تارانوش مراجعه نمایید.

مراحل مختلف تولید به شرح زیر می باشد:

۱-  پذیرش مواد اولیه  برای تولید آبمیوه و کنسانتره

فرآیند تولید آب میوه و کنسانتره با خرید مواد اولیه آغاز می شود. میوه قبل از بارگیری  باید از نظر کیفیت تأیید شود و همچنین سالم و رسیده باشد. بعد از انجام دادن بازرسی های کنترل کیفیت دو روش تخلیه وجود دارد: مرطوب (معروف به هیدرو تخلیه) و خشک. هر دو روش برای بارگیری و حمل سیب به سیلوهای انبار پیش از تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم تخلیه هیدرولیک شامل:

در این روش مواد اولیه از طریق بلند کردن قسمت جلوی سکو و تخلیه میوه به قیف از ماشین جدا می شوند. کابین اپراتور ناخالصی هایی از قبیل: برگ، شاخه، ماسه و سنگ را از هم جدا می کند و نوار نقاله مورب مواد اولیه را از قیف می گیرد نقاله بارگیری کمربند – واقع در بالای سیلو، مواد اولیه پذیرفته شده را به اتاقهای ذخیره سازی مربوطه هدایت می کند.

میوه ها باید در قالب های کوچک نگهداری شوند. این تولیدکننده با هدف جلوگیری از خرابی و از بین رفتن کیفیت، سریعترین پردازش مواد اولیه دریافتی را انجام می دهد. میوه ها بسته به روش بارگیری در دو یا سه مرحله در حین انتقال نیرو از سیلوها از طریق پاشش آب در مقابل آسانسور عمودی که میوه ها را به محل بازرسی منتقل می کند در انتهای محل بازرسی میوه های گرفته شده از سیلو توسط یک واحد مرتب سازی به بخش آماده سازی خمیر منتقل می شوند. بعد از تهیه و فرآوری میوه های میوه مرحله تولید آب میوه شروع می شود.

آبمیوه و کنسانتره

۲-  تهیه خمیر میوه


مواد اولیه از انبار پیش از تولید به واحدهای دوز (معروف به واحدهای مرتب سازی) انتقال داده می شوند. وظیفه واحد مرتب سازی این است که سیب ها را به طور مساوی به فیدر پیچ عمودی (معروف به آسانسور) بکشد.

سیب های منتقل شده توسط فیدر ساخته شده از مواد ضد اسید و پلاستیک های مناسب برای استفاده با غذا به محل بازرسی یا میز غلتکی منتقل می شوند کارمندان آموزش دیده بازرسی هاب لازم را انجام می دهند. مواد مرتب شده به آسیاب برده می شود. عناصر آسیاب قابل تعویض یا قابل تنظیم، مانند چاقوها، غربالها، غلتک های فشار دهنده امکان تنظیم کیفیت مواد اولیه و به دست آوردن پارامترهای بهینه پالپ را فراهم می کنند.

یک خط برش توسط سیستم خودکار کنترل می شود و از یک صفحه لمسی روی کابینت کنترل کار می کند. در طول آسیاب پالپ با استفاده از پمپ غشایی، آماده سازی آنزیمی اضافه می شود که به اثر بخشی فرآیند فشار دادن کمک می کند. در موارد موجه فنی، خمیر میوه از آسیاب به بخاری لوله خمیری مهندسی B&P هدایت می شود. پالپ در لوله ماژول داخلی جریان می یابد و توسط آب گرم تا دمای معین گرم می شود. سپس، خمیر میوه به مخازن پالپ پمپ می شود و تا مرحله بعدی در تولید آب میوه و کنسانتره برداشته می شود.

۳- آب میوه


اگر مرحله فشار دادن به درستی انجام شده حداکثر عملکرد آب از مواد اولیه را تضمین می کند. فرایند اکستروژن با پیش پر کردن شروع می شود. پالپ به سیلندر بسته پمپ می شود و فضای محفظه فشار را پر می کند. این یک فرآیند کاملاً خودکار به دلیل سیستم کنترل فشار بهینه سازی شده است، که سطح اکستروژن محصول را در هر مرحله از فرآیند تعیین می کند.

پس از اتمام چرخه پر کردن مطبوعات، فشار دادن انجام می شود. پیستون پالپ را فشار می دهد و آب از طریق عناصر فیلتر به هر دو اتاق آب میوه ای که در تخته مقاومت و تخته فشار پایین بسته شده است، جریان می یابد. سپس پیستون جمع می شود، در حالی که استوانه در حال چرخش است، بنابراین، کل پالپ با دقت شل می شود. این مرحله در چرخه ها تکرار می شود و هر خوراک پیستون چند میلی متر طولانی تر از مرحله قبلی است.

چرخش استوانه ثابت در طی چرخه های فشار و گسترش باعث می شود سودمندترین شل شدن پالپ فشرده شده، در نتیجه حداکثر راندمان فشار را تضمین کنید. IPS 10000  استخراج در یک چرخه عملیاتی را از طریق آبیاری و فشار دادن اضافی آنها امکان پذیر می کند. چرخه فشار دادن به پایان رسیده است. کت باز شده و فشار دادن گلدان تخلیه می شود. فشار دادن pomace به یک فیدر پیچ می رسد که آنها را به محل ذخیره خود منتقل می کند.

سیستم بسته، بهداشت فرایند را بدون از بین رفتن آب میوه و همچنین یک فرایند شستشوی ساده و خودکار تضمین می کند. آب پرشده در مطبوعات به سمت مخازن میانی پایین می رود.

آبمیوه و کنسانتره

۴-  پاستوریزاسیون

آب میوه بدون از مخازن میانی به بخش پاستوریزاسیون و بازیابی عطر در ایستگاه تبخیر هدایت می شود. پاستوریزاسیون در دمای هوا از ۹۵-۱۰۵ درجه سانتی گراد انجام می شود. در عین حال ، مواد معطر در این فرآیند سازی تبخیر می شوند. یک تا دویست کنسانتره اسانس به دست می آید. ایستگاه تبخیر کارایی بالا فرآیند، تبخیر سریع و مصرف کم بخار را تضمین می کند. کنترل خودکار با تجسم، اپراتور را قادر می سازد تا پارامترهای آب پاستوریزه را به صورت پایه کنترل کند. آب پاستوریزه به مخازن دفع آب پمپ می شود.

فرآیند جدا سازی در مخازن ضد اسید ساخته شده توسط مهندسی B&P که به همزن ها مجهز هستند، انجام می شود. مخازن دارای ابعاد کاملی هستند، و از دوز صحیح آماده سازی آنزیمی از طریق ایستگاه که مواد ترقی را تهیه می کند، اطمینان می کنند.

ایستگاه آماده سازی عامل تکمیل شامل چهار مخزن است. دو مخزن برای تهیه محلول بنتونیت و سوم برای sol  استفاده می شود. مخزن چهارم برای مخلوط کردن و گرم کردن محلول ژلاتین طراحی شده است. برای دوز گرفتن عامل، کافی است دوز را تعیین کنید، مقدار آب را مشخص کنید و مخزن فرآیند را انتخاب کنید.

ایستگاه آماده سازی عامل Fining وسیله ای کاملاً خودکار و جمع و جور با سیستم است. سیستم کنترل دوز دقیق عوامل محدودیت ضرر را تضمین می کند. پس از دوز محلول، یک خط تغذیه شستشو داده می شود و ایستگاه آماده سازی ماده پرکننده به طور خودکار خاموش می شود. تمام داده ها مطابق با الزامات کنترل تولید بایگانی می شوند، از جمله اما محدود به سیستم HACCP نیستند. فرآیند Depectinisation  با پمپ کردن آب نامشخص به مخزن دسته ای که از آنجا به سیستم اولترا فیلتراسیون منتقل می شود، انجام می شود.

۵- اولترا فیلتراسیون

قلب خط تولید کنسانتره های میوه ایستگاه تبخیری چند مرحله ای با یک فیلم آب میوه ای در حال ریزش است که برای تراکم آب سیب و میوه های نرم (رنگی) استفاده می شود. طی کل فرایند تولید آب، مواد اولیه دو بار به ایستگاه تبخیر می رسند:

آب بدون قطعه قطعه شده به مخزن دسته ای می رسد و پمپ گریز از مرکز با راندمان بالا آب را با سرعت بالایی از طریق ماژول های غشایی پمپ می کند. یک لایه بالایی نازک روی سطح غشاها شکل می گیرد و مقداری مایع از طریق کانال غشایی به عنوان یک محصول آماده به مخزن نفوذ نفوذ می کند. Retentate  برای بدست آوردن حداکثر غلظت متراکم می شود. سپس برای بدست آوردن استخراج ممکن است تحت عمل دیا فیلتراسیون قرار بگیرد. پس از فرآیند تصفیه مجدد، آب به مخازن آب جریمه تغذیه می شود و مجدداً به منظور تبخیر آن به ایستگاه تبخیر منتقل می شود.

۶- کنسانتره کردن

قلب خط تولید کنسانتره های میوه ایستگاه تبخیری چند مرحله ای با یک فیلم آب میوه ای در حال ریزش است که برای تراکم آب سیب و میوه های نرم (رنگی) استفاده می شود. طی کل فرایند تولید آب، مواد اولیه دو بار به ایستگاه تبخیر می رسند:

برای اولین بار، به عنوان آب آشامیدنی قبل از فرآیند اولترا فیلتراسیون به منظور پاستوریزه شدن
برای بار دوم، به عنوان آب جوشانده به منظور اینکه در معرض فرآیندهای تراکم اولیه و نهایی ، فیلتراسیون بین مرحله ای و خنک کننده محصول قرار گیرد. فرآیند تراکم شامل تغذیه آب ریز به ستون های گرمایش است که به عنوان یک فیلم در حال ریزش به سمت پایین جریان می یابد. بخار داغ ستون را از بیرون گرم می کند، به یک نقطه جوش می رسد و به نقطه تبخیر مایعات می رسد که تا سطح تراکم بعدی آزاد می شود.

بخارات به جداکننده هدایت می شوند و برای گرمایش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول مراحل تبخیر بعدی را طی می کند تا یک درجه غلظت مناسب را بدست آورد. رابط مدرن و بصری عملکرد ساده و ایمن را تضمین می کند. پارامترها را به روشی کاملاً خودکار برای چرخه تولید انتخاب می کند. آب چگالش شده در ایستگاه تبخیر خنک شده و در خطوط لوله به مخزن تسویه و بعد از استاندارد سازی به مخازن ذخیره سازی پمپ می شود.

۷-  استاندارد سازی و ذخیره سازی

قبل از انتقال کنسانتره به مخازن ذخیره سازی، استاندارد سازی صورت می گیرد. این یک مرحله مهم است که امکان کنترل کیفیت و پارامترهای کنسانتره را فراهم می کند. آزمایشگاه استخراج ، اسیدیته ، NTU  و رنگ را بر اساس نمونه مخزن متوسط انجام می دهد.

کنسانتره ها از طریق مخازن برابر سازی از انبار توزیع و ارسال می شوند. این امکان را برای کنترل کامل بر کیفیت و تکرارپذیری دسته های بار فراهم می آورد. بنابراین، هیچ تلفاتی در محصول وجود ندارد، حفظ نظافت آن آسان تر است و پر کردن کامیون با مخزن زمان کمتری را می طلبد.

۸-  تجهیزات شستشو و لوله کشی در خط تولید

ایستگاه CIP (در محل پاک) برای شستشوی تاسیسات، دستگاه ها و خطوط لوله در خط تولید در سیستم CIP  استفاده می شود. در فرآیند تولید آب میوه و کنسانتره، ایستگاه شستشو از نظافت و بهداشت در مخازن فرایندها و مخازن ذخیره سازی و همچنین در خطوط لوله انتقال مواد اولیه در پیپل ها اطمینان می کند.

محصولات شستشو در ایستگاه به صورت محلول های کاری تهیه شده و به دستگاه یا نصب که تمیز می شود، پمپ می شوند. سپس، آنها در یک مدار بسته بین ایستگاه CIP و یک وسیله معین در مدت زمانی گردش می کنند که تمیز کردن کامل را در دمای مشخص تضمین می کند. دمای شستشو و غلظت محلول تحت تأیید مداوم و تنظیم خودکار قرار می گیرد.

یک روش شستشو شامل مراحل زیر است:

بازیابی محصولات از سیستم فناوری باقی مانده است، قبل از شستشوی رنگ آمیزی سطحی، شستشو با استفاده از مواد تمیز کننده (شستشوی اسید و شستشوی قلیایی)، شستشو با آب تمیز، ضد عفونی اختیاری شستشوی مدار بسته باعث می شود. راه حل های کار در ایستگاه CIP در غلظت هایی که توسط سازنده و در دمای کافی توصیه می شود تهیه می شوند. محلول ها در سه مخزن عایق بندی شده با روکش دوتایی نگهداری می شوند و در صورت نیاز توسط پمپ تغذیه می شوند.

مطالب پیشنهادی

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است!


دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *